razdoblje Mezopotamije, Perzije i Egipta

  • 5000 BCE

    nastanak Mezopotamije

    nastanak Mezopotamije
    Pojavljuju se skupine koje se bave navodnjavanjem i naseljavaju aluvijalnu nizinu u Mezopotamiji.
  • 3500 BCE

    gradovi države u Sumeru

    gradovi države u Sumeru
    Pojavljuju se prve visoke kulture i gradovi države. Najpoznatiji su bili Uruk, Ur, Kiš, Nipur i Lagaš. Na čelu svakog grada nalazio se vladar zvan ensi (upravljač) ili lugal (veliki čovjek). On je bio vrhovni svećenik koji je u ime zajednice komunicirao s bogovima. Središte grada bio je Zigurat.
  • 3500 BCE

    prvo pismo

    prvo pismo
    Smatra se da su Sumerani prvi počeli koristiti pismo jer su najstariji poznati zapisi nađeni u Sumeru. Prvotno sumersko pismo imalo je više od 2000 znakova. Pisalo se zašiljenom trskom na glinenim pločicama. Znakovi nalikuju na klin pa je pismo nazvano klinastim pismom.
  • 3200 BCE

    Nastanak drevnog Egipta

    Nastanak drevnog Egipta
    Drevni Egipat bila je drevna civilizacija u sjeveroistočnoj Africi, smještena uz rijeku Nil što je danas moderna država Egipat. Smatra se da egipatska povijest počinje prvim ujedinjavanjem Gornjeg i Donjeg Egipta u zajedničku državu (vladari gornjoegipatskog grada Tinisa). Sve do osvajanja Aleksandra Makedonskog u Egiptu se izmjenilo 31 dinastija.
  • 2700 BCE

    Staro egipatsko kraljevstvo

    Staro egipatsko kraljevstvo
    Staro egipatsko kraljevstvo traje 2700. - 2200. g. pr. Kr. Egipat se širi na jug i na sjeveroistok. To je razdoblje velike gospodarske i političke moći Egipta. u to vrijeme se grade piramide. Najvažniji vladari su: Zoser (gradi prvu piramidu), Keops (najveće piramida), Kefren i Mikerin. Glavni grad Egipta za vrijeme Starog kraljevstva bio je Memfis.
  • 2360 BCE

    najznačajniji sumerski vladar - lugal Zagezi

    Pokušava stvoriti jedinstvenu sumersku državu (samo djelomično). Osvaja nekoliko sumerskih gradova i proglašava se kraljem
  • 2340 BCE

    Akadsko razdoblje

    Akadsko razdoblje
    Akađani - semitski narod s Arapskog poluotoka. Njihov vođa Sargon osvaja sumerske gradove i nastaje prvo veliko carstvo (od Sredozemnog mora do Perzijskog zaljeva) kojem je središte Akad.
  • 2200 BCE

    Prvo međurazdoblje

    Za vrijeme Starog egipatskog kraljevstva oko 2200. g. pr. Kr. dolazi do velike krize. Posljedice te velike krize su: raspad Stare države, nastanak Prvog međurazdoblja. Prvo međurazdoblje traje 2181. - 2040. g. pr. Kr. Najpoznatiji povijesni izvor iz tog razdoblja je Žalopojka Ipu Ura. Obilježja Prvog međurazdoblja su: decentralizacija zemlje (jačaju nomarsi), socijalni nemiri (pobune nižih slojeva, pljačke), upadi stranaca (posebno u deltu Nila).
  • 2060 BCE

    "Sumerska renesansa"

    Treća dinastija Ura vlada Sumerom. Ovo razdoblje obilježio je veliki kulturni napredak odnosno pojačana gradnja hramova (zigurata), religija u svrhu homogenizacije, postojanje mnoštva robova zbog upadanja u dugove. Sumerska vlast je propala zbog novih, vanjskih provala, a cijeli prostor je pao pod utjecaj Amorićana.
  • 2040 BCE

    Srednje egipatsko kraljevstvo

    Srednje egipatsko kraljevstvo
    Trajalo je do 1786. g. pr. Kr., a osniva ga vladar Mentuhotep II.
    Najvažniji vladar bio je Sesostris III. koji širi državu i vrši centralizaciju zemlje (ukida funkciju nomarha), jača gospodarstvo ( gradi se umjetno jezero u Fajumu).
  • 1894 BCE

    Nastanak Babilonije

    Nastanak Babilonije
    Nakon razdoblja sumerske renesanse sve veći broj Amorićana počinje pristizati u Mezopotamiju, pa se na obalama Eufrata osniva Babilon (Babli = Božje dveri). Kralj Hamurabi određuje Babilon za glavni grad Mezopotamije i piše svoj "zakonik",osvaja veći dio Mezopotamije, no nakon njegove smrti babilonska država se raspada i nestaje na nekoliko stoljeća.
  • 1786 BCE

    Drugo međurazdoblje

    Nakon smrti Sesostrisa lll. u državi dolazi do nove krize i ona slabi. Ovo razdoblje obilježava upadi Hiksa s istoka koji u 17. st. pr. Krista prodiru u Egipat i preuzimaju vlast. Donose novu tehniku ratovanja s bojnim kolima i konjima te metal broncu. U delti Nila grade novu prijestolnicu Avaris. Vladali su Egiptom više od stotinu godina.
  • 1750 BCE

    Hamurabijev zakonik

    Hamurabijev zakonik
    Najpoznatiji od svih mezopotamskih zakonika, a dao ga je sastaviti Babilonski kralj Hamurabi (1792.- 1750. g. pr. Kr.) na kamenu visine 2,62 m. Odredbe su se odnosile na različite pravne grane: građansko, bračno i obiteljsko, nasljedno, postupovno, a najviše na kazneno pravo.
  • 1552 BCE

    Nova egipatska država

    Nova egipatska država
    Sredinom 16.st.pr.Kr. vladari grada Tebe pokreću rat protiv Hiksa. Hiksi su poraženi i stvorena je nova Egipatska država.Osnivač je bio faraon Amozis I. . Nova država je imala veliku vojnu moć. Za vrijeme Tutmozisa III. Egipat dostiže najveći teritorijalni opseg. U egipat dostiže veliki novčani dohodak te je Egipat kulturno i gospodarski porastao. Tu su nastali i veliki hramovi poput Abu Simela i Luksora.
    Najvažniji vladari 18. dinastije: kraljica Hatšepsut, Tutmozis III. i Ramzes III.
  • 1500 BCE

    Babilonsko razdoblje - pismo

    U Ugaritu (Sirija) nalazimo prvi primjer alfabetskog pisma koje se sastoji od 28 slova.
  • 1498 BCE

    Kraljica Haptšepsut

    Kraljica Haptšepsut
    Hatšepsut, egipatska kraljica XVIII. dinastije, vladala od 1498. pr. Kr. do 1483. pr. Kr.. U to vrijeme gradi se veliki hram u Deir el Bahriju i mnoge druge građevine te poduzima trgovačku ekspediciju u Puntu.
  • 1364 BCE

    Faraon Amenofis IV.

    Faraon Amenofis IV.
    Započinje vjersku reformu i proglašava boga Atona kao najvažnijeg te sebi mijenja ime u Eknaton. Njegova žena se zvala Nefertiti, a nakon njegove smrti njegov sin Tutankamon prisiljen je ponovo vratiti stare bogove. Zadnji moćni vladar je bio Ramzes II. koji gradi najveće hramove.
  • 1350 BCE

    Nastanak Asirije

    Ašurubalit I. osniva Asirsko Carstvo (do ← 612.).
  • 1279 BCE

    Razmes ll.

    Razmes ll.
    Bio je zadnji veliki egipatski vladar, vladao je 66 godina i njegova opsesija gradnjama ostavila nam je golem broj građevina diljem Egipta, Sudana i Palestine.
  • 1085 BCE

    Slabljenje Egipta

    Od 11.st. pr. Kr. Egipat sve više slabi, gubi osvojene teritorije i dolazi pod vlast stranih naroda. Došavši pod vlast Rima 30. godine pr. Kr., Egipat se pretvara tek u jednu od rimskih provincija izgubivši tako svoju samostalnost.
  • 930 BCE

    Asirsko razdoblje

    Semitski Asirci u užasnom ratu pokoravaju Mezopotamiju (glavne gradove: Ašur i Ninivu). Babilon je osvojen, a glavni grad asirske države bio je Ašur, nalazio se na sjeveru Mezopotamije, na sjecištu najvažnijih karavanskih putova. Asirija se počinje sve više širiti (bili su vrlo okrutni - etničko čišćenje), ratnici počinju koristiti nova oružja i opreme.
  • 745 BCE

    asirski kralj Tiglat-Pileser III.

    Kad je Tiglat-Pileser III. (745.-727. pr. Kr.) došao na vlast, našao je zemlju u gotovo potpunom rasulu. Poveo je vrlo uspješne pohode na sjever i zapadu i osvaja cijelu Mezopotamiju. U ovom je razdoblju provedeno opsežno preustrojstvo državne uprave, a mnoštvo je osvojenog naroda preseljeno u druge krajeve. Ovaj kralj nije mnogo gradio, a najvažnija je njegova građevina palača u Kalahu.
  • 669 BCE

    asirski kralj Asurbanipal

    Asurbanipal (669. - oko 631. ili 627. pr. Kr.) je nastavio s vojnim djelovanjem u Egiptu, Mezopotamiji, Siriji i Pakistanu. Za Asurbanipala središte kraljevstva je bila Niniva, u kojoj je izveo velike grakđevinske radove, a osobito veličanstvenu sjevernu palaču s velikom terasom, travnjacima i egzotičnim biljkama i životinjama, brojnim prostorijama s velikim kamenim reljefima.
  • 668 BCE

    Knjižnica u Ninivi

    Knjižnica u Ninivi
    Asurbanipal je u knjižnicama Ninive skupio veliku zbirku spisa pisanih klinastim pismom (oko 30 000 glinenih pločica ispisanih tekstovima), koji su danas povjesničarima glavni izvor za poznavanje asirske i babilonske kulture.
  • 612 BCE

    Pad Asirije

    Nakon Asurbanipala slijedilo je nekoliko manje važnih kraljeva. Babilonci su sklopili savez s Medijcima, više puta provaljivali na područje Asirije, dok 614. pr. Kr. nisu osvojili i sam grad Ašur. Nakon toga su krenuli na prijestolnicu Ninivu koja je pala 612. pr. Kr., nakon tromjesečne opsade.
  • 601 BCE

    Osvajanja Nabukodonozora II.

    Poveo je više pohoda zapadno od Eufrata, u Siriju i protiv Jude. Neke su od tih zemalja bile pokorene, a neke su plačale danak. Godine 601. pr. Kr. Nabukodonozor kreće i protiv Egipta, no bez uspjeha. Godine 597. pr. Kr. Babilonci osvajaju Jeruzalem i tisuće židova deportiraju u Babilon ("biblijsko babilonsko sužanjstvo")
  • 586 BCE

    Novababilonska država

    Novababilonska država
    Najveći uspon Novababilonska država doživljava u 6.st.pr kr. u vrijeme kralja Nabukodonozora II., koji je Babilon ponovo učinio snažnom državom (do ← 539.). U to vrijeme Mezopotamija doživljava gospodarski i kulturni procvat; znatno proširuju sustav kanala za navodnjavanje, privode obradi velike nove površine, trgovina je procvjetala pa tako u urbani život, velike gradnje i znanost. Poznata je gradnja Visećih vrtova, jednog od svjetskih čuda antičkog svijeta.
  • 550 BCE

    Perzija - prva država na 3 kontinenta

    Perzija - prva država na 3 kontinenta
    Zauzimali su prostor današnjeg Irana sa središtem u gradu Anšanu. Uspon Perzije počeo je oko 550. pr. Kr. kada je vlast u Mediji preuzeo ahemenidski vladar Kir II. Veliki, razorio je novobabilonsku državu i njezin teritorij priključio svojoj državi, oslobodio je židove iz babilonskog ropstva. Njegov nasljednik Kambiz II. osvojio je Egipat, a Darije I. proširio vlast na sve strane.
  • 539 BCE

    Propast Novobabilonske države

    1. pr. Kr. Babiloniju napadaju Perzijanci predvođeni kraljem Kirom Velikim. Bitka se odigrala kod Opisa, nedaleko od današnjeg Bagdada.
  • 500 BCE

    Vrijeme Darija l.

    Vrijeme Darija l.
    Širi vlast Perzijanaca u Europu (Trakija) i neuspješno ratuje protiv Grka (poraz kod Maratona). Time je stvoreno prvo carstvo koje se prostiralo na 3 kontinenta. Ogromnim carstvom vladalo se iz čak 4 prijestolnica: Perzepolisa, Ekbatane, Babilona i Suze. Država se dijelila na pokrajine, a pokazivali su vjersku toleranciju i prema drugim religijama. Gradio je ceste, organizirao je prvu poštansku službu i uveo zlatni novac - darik.
  • 330 BCE

    Pad Perzije

    Darija l. nasljeđuje Kseroksok i nastavlja neuspješne ratove protiv Grka (poraz kod Salamine). Nakon njegove smrti Perzija slabi. Godine 330. pr. Kr. Aleksandar Veliki pobjeđuje Darija lll. i osvaja Perziju.