Povijesni razvoj računala

  • 3000 BCE

    Abakus

    Abakus
    Abakus je drevna računaljka podrijetlom iz Azije koju su koristili mnogi stari narodi: Sumerani, Egipćani, Grci i Perzijanci. Postoji više verzija abakusa, a najpoznatiji je japanski – soboran.
  • Logaritamske tablice

    Logaritamske tablice
    Služile su za olakšavanje i ubrzavanje računanja. Prve logaritamske tablice izradio je John Napier (1614), a sadržavale su prirodne logaritme. Henry Briggs objavio je (1617) tablice koje su sadržavale dekadske logaritme brojeva od 1 do 1000. Johannes Kepler objavio je (1624) svoju verziju logaritamskih tablica. Logaritamske su tablice tijekom vremena postajale sve veće i točnije i objavljivale su se dok ih kalkulatori i računala nisu istisnuli iz uporabe.
  • Pascalina

    Pascalina
    Pascalina je mehanički stroj koji je mogao zbarajati i oduzimati velike brojeve. Konstruirao ga je Blaise Pascal. Pascalina je mogla raditi s brojevima do 9 999 999. Gottfreid Wilhelm Leibniz 1672. godine izradio je stroj sličan Pascalini koji je mogao zbrajati, oduzimati, množiti i dijeliti, ali ni taj stroj nije bio pouzdan ni upotrebljiv u praksi.
  • Diferencijalni stroj

    Diferencijalni stroj
    Charles Babbage izrađuje nacrt stroja namijenjenog računanju logaritma u logaritamskim tablicama pri čemu su izlaz predstavljale metalne pločice, a rezultati su se mogli tiskati na papir. To je bio vrlo složen i skup projekt te stroj nikad nije bio dovršen.
  • Analitički stroj za računanje

    Analitički stroj za računanje
    Babbage je dobio ideju za izradu stroja kojim je želio ukloniti nedostatke dotadašnjih mehaničkih kalkulatora; tako nastaje analitički stroj za računanje koji je trebao rješavati različite zadatke. Po svojoj građi, stroj je imao sve elemente suvremenih računala: ulazni uređaji, memorija, centralna jedinica, program na bušenim karticama i izlazni uređaj; njegova ideja predstavlja model računala kakvo upotrebljavamo i danas.
  • Sortirni stroj

    Sortirni stroj
    Herman Hollerith izumio je stroj za svrstavanje bušenih kartica s podacima iz popisa stanovništva.
  • Z3

    Prvi programirani kalkulator koji radi na principu binarne algebre. Izradio ga je Konrad Zeuse.
  • Mark 1

    Mark 1
    Howard Aiken, uz financijsku pomoć IBM-a, a inspiriran Babbageovim radovima, izradio je elektromehaničko računalo Mark 1. Računalo je bilo dugačko približno 20 metara, visoko 2.5 metara, težilo 5 tona, a imalo oko 750000 dijelova.
  • Colossus - computer

    Colossus - computer
    Engleski matematičar Alan Turing je sa svojim timom izradio računalo Colossus koji je dešifrirao njemačke tajne poruke, šifrirane njemačkim strojem za šifriranje Enigma; prvi put se pojavljuju elektronske cijevi. Turing je svoj stroj nazvao computer.
  • ENIAC

    ENIAC
    Početkom 1946. godine izrađeno je prvo elektroničko računalo opće namjene ENIAC. Temeljni elektronički element bila je elektronička cijev. Sadržavao je oko 18000 elektroničkih cijevi, 30 kilometara kabla, a težina je bila 30 tona. Mogao je izvesti 5000 zbrajanja u sekundi. Napredak kod ovog računala je mogućnost spremanja podataka u memoriju. Ovu zamisao je razvio J. von Neuman i tako je postavio znanstvene temelje za današnja računala. Nakon ENIAC-a nastaje prvo komercijalno računalo UNIVAC 1.
  • Tanzistor

    Tanzistor
    Walter Brattain, John Bardeen i William Schockley izumili su 1947. godine novi elektronički element, tranzistor. Glavno svojstvo tranzistora je polu-provodljivost silicija. Računala s tranzistorima imala su puno manje dimenzije. U ovom se razdoblju razvijaju i prvi programski jezici.
  • Integrirani krug

    Jack Kilby izradio je 1959. godine integrirani krug. To je novi elektronički element još manjih dimenzija, ali veće mogućnosti.
  • Mikroprocesor

    Mikroprocesor
    Elektroničar Marsijan Hof izradio je godine središnji čip, mikroprocesor. Prvi procesor izradila je tvrtka INTEL pod nazivom 4004.
  • RISC

    RISC
    Javlja se novi pristup arhitekturi računala, nazvan RISC, koji se za razliku od tradicionalnog pristupa arhitekturi CISC, temelji na jednostavnoj, ali bržoj izvedbi procesora. Značajke: procesori koji izvršavaju istodobno veći broj instrukcija, povećani koncept pričuvne memorije, procesori za multimedijsku primjenu, itd.