Orosz

II. világháború és fontosabb előzményei

  • Anschluß

    Anschluß
    Wehrmacht bevonult Ausztriába, harcokra nem került sor. Részben azért, mert Németország előzőleg politikai nyomást gyakorolt az országra, de fő oka ennek az volt, hogy az előző napon, március 11-én Bécsben az osztrák náci párt előre megfontolva megbuktatta a fennálló osztrák kormányt. Ausztria független államként megszűnt létezni egészen 1945. április 27-éig, amikor is felállítottak egy ideiglenes osztrák kormányt, amit a szövetségesek elismertek.
  • A világháború kezdete

    A világháború kezdete
    Németország 1939. szeptember elsején (hadüzenet nélkül) megtámadta Lengyelországot, Szlovákia elsőként csatlakozott az agresszorhoz. A második világháború ezzel az agresszióval kezdődött. Anglia, Franciaország, Ausztrália, Új-Zéland és India szeptember 3-án, a Dél-afrikai Unió szeptember 6-án, Kanada pedig szeptember 10-én hadat üzent a németeknek.
  • Barbarossa hadművelet

    Barbarossa hadművelet
    A Barbarossa hadművelet a második világháború során a Harmadik Birodalom által a Szovjetunió ellen 1941. június 22-én indított támadó hadművelet fedőneve volt. Ez a hadművelet nem összekeverendő az egész keleti fronton vívott háborúval, mert amíg a Barbarossa hadművelet 1941 júniusától 1941 decemberéig tartott, addig a keleti front 1941 júniusától 1945 májusáig létezett, míg a szovjetek el nem foglalták Berlint.
  • Normandiai partraszállás

    Normandiai partraszállás
    A normandiai partraszállás a második világháború egyik legfontosabb hadművelete volt, melynek során a szövetséges csapatok partra szálltak a náci Németország által megszállt Normandiában, új nyugati frontot nyitva a háborúban.
  • A világháború vége

    A világháború vége
    1945 elején japán politikusok felismerték, hogy országuk vereség előtt áll. A győztesek felszólították a japá­no­kat a feltétel nélküli megadásra. Az 1945. augusztus 6-án Hirosimában és 9-én Nagaszakiban ledo­bott két bomba megadásra késztette Japánt. A császár határozottan a békekötés mellé állt. 1945. szeptember 2-án a Tokiói-öbölben, a Missouri csatahajó fe­dél­zetén MacArthur amerikai tábornok előtt a japán küldöttség a kormány és a hadsereg nevében aláírta a kapitulációs okmányt.