Képernyőkép 2023 05 15 152309

Két világháború közötti időszak

By medi33
  • Period: to

    Szovjetunió megalakulása

    A véres polgárháború kommunista győzelemmelért véget. Ezáltal 1922 végén létrejött a soknemzetiségű, több nyelvű Szovjetunió.Ellenfeleik legyőzése utána bolsevikok elnyomással és terrorral folytatták az uralmat. A Lenin által létrehozott egypárti diktatúra továbbra is figyelmenkívül hagyta a politikai és polgári szabadságjogokat, sőt olyan eszközöket is bevetett, amelyek bármikor képesek voltak a társadalom teljes elnyomására.
    Pl. koncentrációs táborok, kivégzések, politikai titkosrendőrség
  • Period: to

    müncheni sörpuccs

    Adolf Hitler és Erich Ludendorff egy erőszakos és hiábavaló puccs élére állt, hogy megszerezzék az irányítást München felett. Büntetésül Hitlert öt év börtönbüntetésre ítélték, de csak valamivel több mint egy évre zárták be. Büntetésének letöltése közben megírta a Harcom – németül Mein Kampf című könyvet, amely kifejtette jövőképét. Az általa közvetített ötletek hasonlóak voltak azokhoz, amelyeket a párt hirdetett.
  • Period: to

    Dawes-terv

    A Dawes-terv teremtte meg a pénzügyi „vérkeringést”. Ez a terv ösztönözte a németországi beruházásokat, és kölcsönöket nyújtott a háborút vesztett országnak. A terv célja az volt, hogy a német gazdaság elég erősen induljon ahhoz, hogy jóvátételt fizessen, miközben stabilizálja az antantországok költségvetését is. Az európai gazdaság fellendülése lehetővé tenné a külkereskedelmet, és mindenki visszafizetheti hitelét a washingtoni kormánynak.
  • Period: to

    Lenin halála

    Halála után a Szovjetunió Kommunista Pártjának vezetéséért két politikus, Sztálin és Trockij versengett. A kettejük közötti hatalmi harc 1927-re ért véget, és a taktikusabb Sztálin győzött. Sztálin ezután száműzetésbe küldte a vetélytársait. Sztálin eltörölte a NEP-et, és helyette szocialista tervgazdaságot hozott létre, amelyben a központi hatóságok utasításai elsőbbséget élveztek.
  • Period: to

    Young-terv

    Mivel a Dawes-terv is csak öt évre rögzítette a jóvátételi összegeket, 1929-ben újabb jóváté­teli konferenciát rendeztek. Ekkor készült el a Young-terv. Ez lehűtötte az enyhülő politikai légkört, hiszen mintegy hatvan évben határozta meg a jóvátétel-fizetés időtartamát. A valóságban az abban az évben kitört világválság elsöpörte a jóvátételi kérdést, és 1932-ben ideiglenesen eltörölték a volt vesztesek tartozásait.
  • Period: to

    Gazdasági világválság

    1. október 24-én, csütörtökön reggel a New York-i tőzsdén látványosan nagy értékű és nagy mennyiségű részvényt dobtak piacra. Erre szinte azonnal mindenki eladott, és meredeken zuhantak az árak. A nap közepére már teljes lett a pánik, a tőzsde összeomlott. Sorra zárták be kapuikat a gyárak, elbocsátották a munkásokat, és ezzel tovább szűkült a fizetőképes kereslet. Ez tovább csökkentette a termelést, és ezzel az ördögi kör bezárult.
  • Period: to

    Holodomor

    A "holodomor" kifejezést az ukránok által lakott területet sújtó éhínségre használják, amely a nagy szovjet éhínség része volt. Az éhínség főoka Sztálinnak a kormányintézkedései voltak. Minden ellenálló parasztot deportáltak,és több fegyveres felkelésre is sor került. Ennek következtébena szovjet rezsim nem biztosított élelmiszert az ukránoknak. Ezután a kommunisták szervezett csoportjai kifosztották otthonaikat, és elvettek mindent, amit meg lehetett enni.
  • Period: to

    New Deal

    Roosevelt elnök új irányvonalat ígért Amerikának.
    Első lépésként bezáratta az ország bankjait, és csak az erőseket engedte újra működni, ezzel stabilizálta a pénzügyi világot. A mezőgazdaság helyreállítása érdekében csökkentették a vetésterületet és az állatállományt, az érintettek ezért kártérítést kaptak. A farmerek haladékot kaptak az adósságaik visszafizetésére. A nemzeti ipar helyreállítása érdekében vezették be a közmunkaprogramot.
  • Period: to

    Hitler miniszterelnökké nevezése

    Végül 1933 januárjában Hindenburg elnök rászánta magát, hogy Hitlert nevezze ki miniszterelnöknek, noha mélységesen lenézte a nemzetiszocialistákat.
    Kinevezését és beiktatását követően Hitler minden alkalmat megragadott, hogy kiterjessze hatalmát, és megsemmisítse politikai ellenfeleit. Fél év alatt felszámolta a demokráciát az országban, és korlátozta a polgári és politikai szabadságjogokat.
  • Period: to

    Politikai tisztogatási hullám

    Az állampárt 1934. évi kongresszusa új Központi Bizottságot választott. A választási eredményeket azonban gyorsan megváltoztatták, mivel a megválasztott Központi Bizottság tagjainak túlnyomó részét kivégezték a következő években. A „nagy terror” időszakában több mint 700 ezer kivégzést hajtottak végre. A politikai tisztogatás 1937-re elérte a Vörös Hadsereg vezetőit is: a tábornokok és főtisztek mintegy kilencven százalékát kivégezték vagy kényszermunkára ítélték.
  • Period: to

    "Hosszú kések éjszakája"

    1. június 30-a során számolt le Adolf Hitler legfőbb ellenfeleivel.
  • Period: to

    Németország kilépése a Népszövetségből

    A nemzetiszocialisták hatalomra jutásával egyértelműen új korszak kezdődött az európai diplomáciában. Hitler ugyanis nyíltan elutasította a versailles-i békét, és az összes német egy birodalomban való egyesítését tűzte ki célul.
  • Period: to

    nürnbergi törvények

    Ez a törvény birodalmi állampolgárságáról és a német vér és német becsület védelméről szóló törvény. A törvények a náci ideológia mögött meghúzódó számos fajelméletet testesítették meg. Ezek biztosították a jogi keretet a németországi zsidók üldözéséhez. Ezenkívül elvették tőlük a német állampolgárságot és az ezzel járó állampolgári jogokat, egyúttal megtiltották a közhivatalokban való alkalmazásukat is. Ugyancsak megtiltották a zsidók és nem zsidók közötti házasságot és szexuális kapcsolatot.
  • Period: to

    Berlin-Róma tengely

    Olaszország és Németország 1936-ban kötött szövetsége. A két ország összehangolta háborús céljait. Innentől kezdve tengelyhatalmaknak is nevezték szövetségüket. Az elnevezés Mussolinitól származik: „a Berlin–Róma ív nem egy választóvonal, hanem egy tengely”, amely köré Európa többi állama csoportosul. A szövetséghez 1937-ben Japán is csatlakozott. Ekkor jött létre a háromhatalmi egyezmény.
  • Period: to

    Spanyol polgárháború

    A konfliktusban a köztársasági erők és a jobboldali csapatok között véres küzdelem alakult ki. A háborúba nemzetközi csapatok is beavatkoztak: a baloldalt segítették a nemzetközi brigádok önkéntesei, a Franco tábornok vezette jobboldal pedig a Hitlertől és a Ducétól kapott anyagi és fegyveres támogatást. 1939-ben a baloldal vereségével ért véget a háború, és a katonai diktatúra évtizedei vártak Spanyolországra
  • Period: to

    müncheni konferencia

    1938 nyarán egyre élesebb hangon követelte a Szudéta-vidék visszacsatolását Németországhoz. A fellépésre az indokot az itt élő 3 millió fős német kisebbség védelme adta, de nem kevésbé volt vonzó a térség komoly ipari termelése. Hitler nemzetközi döntést erőszakolt ki. A Szudéta-vidék Németországé lett.
  • Period: to

    Anschluss

    A nemzetközi helyzet jól alakult Hitler számára, és 1938-ban rászánta magát a nagy lépésre: Németország átlépte a határait. 1938. március 13-án a Wermacht csapatai belépték Ausztria területére, és bevonultak Bécsbe. Megvalósult tehát az anschluss, ami ismét a versailles-i béke semmibevételét jelentette.
  • Period: to

    Cseh-Morva Protektorátus

    1. március elején a németek támogatásával Tiso kikiáltotta a független Szlovák Köztársaságot. Erre hivatkozva a németek március 15-én bevonultak Prágába, és létrehozták a Cseh–Morva Protektorátust.