Vincent grebenicekshutterstock 707048164 1

Hladna vojna

By niko123
  • Potsdamska konferenca

    Potsdamska konferenca
    S koncem druge svetovne vojne se je začela nova delitev sveta na dva bloka (na zahodni blok na čelu z ZDA in vzhodni blok, ki ga je vodila Sovjetska zveza). Zgodovinarji po navadi trdijo, da se je s tem dogodkom začela tudi že hladna vojna.
  • Ustanovitev NATA

    Ustanovitev NATA
    Leta 1949 je bila ustanovljena Severnoatlantska pogodbena organizacija. Ustanovne članice so bile: Belgija, Kanada, Danska, Francija, Islandija, Italija, Luksemburg, Nizozemska, Norveška, Portugalska, Velika Britanija in ZDA.
  • Period: to

    Korejska vojna

    Po koncu druge svetovne vojen je bila Koreja razdeljena na severni (komunistični) in južni (pro-zahodni) del. Leta 1950 pa je prišlo do vojne med obema deloma. ZDA so podprle Južno Korejo, ZSSR in Kitajska pa severno. Po treh letih bojev se je vojna zaključila s premirjem in Koreja je ostala razdeljena na dva dela vse do danes.
  • Ustanovitev Varšavskega pakta

    Ustanovitev Varšavskega pakta
    Leta 1955 je tudi Sovjetska zveza ustanovila svojo vojaško zvezo imenovano Varšavski pakt. Članice te zveze so bile Sovjetska zvez, Albanija (izstopila 1968), Bolgarija, Češkoslovaška, Vzhodna Nemčija, Madžarska, Poljska in Romunija.
  • Period: to

    Vojna v Vietnamu

    Med leti 1955 in 1975 so se ZDA vmešavale v državljansko vojno v Vietnamu. Poskušale so preprečiti, da bi Vietnam v eno državo združila tamkajšnja komunistična partija. Pri tem pa niso bili uspešni, saj so imeli komunisti podporo Sovjetske zveze ter so uporabljali gverilske taktike, ki jim ZDA niso bile kos.
  • Sueška kriza

    Sueška kriza
    Leta 1956 je prišlo do ti. sueške krize. Egipčanski predsednik Nasser je nacionaliziral Sueški prekop, kar je privedlo do invazije Izraela, Francije in Velike Britanije. Po diplomatskem pritiski ZDA in Sovjetske zveze so se morale te države umakniti. Ta poraz je pomenil konec vloge Velike Britanije kot ene največjih svetovnih sil.
  • Gradnja berlinskega zidu

    Gradnja berlinskega zidu
    Po koncu druge svetovne vojen je bila Nemčija razdeljena na okupacijske cone. Tri cone (ameriška, britanska in francoska) so se kasneje združile in postale Zahodna Nemčije, sovjetska cona pa je postala vzhodna Nemčija. Znotraj vzhodne Nemčije pa je ostala majhna zahodno-nemška eksklava zahodnega Berlina, ki je postala spor med velesilama. Tja so bežali številni prebivalci vzhodne Nemčije, zato so Sovjeti leta 1961 tam zgradili zid.
  • Kubanska raketna kriza

    Kubanska raketna kriza
    Leta 1962 so bili odnosi med ZDA in Sovjetsko zvezo najbolj zaostreni v celotni hladni vojni, saj je bil to dogodek, ko smo bili najbližje nuklearni vojni. Sovjetska zveza je na Kubi namestila svoje jedrsko orožje, kar je sprožilo paniko v ZDA. Na srečo pa do spopada ni prišlo in po dolgih pogajanjih je Sovjetska zveza umaknila rakete iz Kube, ZDA pa so obljubile, da ne bodo več napadale Kube.
  • Dogovor SALT

    Dogovor SALT
    Leta 1969 so se v Helsinkih začela pogajanja med obema velesilama o omejitvi oboroževanja. Pogajanja so bila zaključena čez dve leti in podpisan je bil dogovor SALT.
  • Period: to

    Vojna v Afganistanu

    Med leti 1979 in 1989 se je Sovjetska zveza vmešavala v državljansko vojno v Afganistanu. Njihov cilj je bil na oblast spraviti komunistično partijo, vendar pri tem niso bili uspešni, saj so imeli njihovi nasprotniki mudžahedini znatno podporo ZDA in nekaterih ostalih držav.
  • Razpad Sovjetske zveze

    Razpad Sovjetske zveze
    Po dolgoletnih težavah in neuspelih reformah je Sovjetska zveza leta 1991 razpadla na številne države. Z razpadom Sovjetske zveze in osvoboditvijo njenih satelitskih držav v vzhodni Evropi se je končalo obdobje hladne vojne.