1

Довженко Олександр Петрович

  • Народження Олександра Довженка

    У різних джерелах називають різні дати народження Олександра Довженка: 10, 11 або 12 вересня. Згідно з актовим записом у метричній книзі Соборно-Троїцької церкви містечка Сосниця, він народився 29 серпня 1894 року за «старим стилем» — тобто  10 вересня за новим у багатодітній селянській сім'ї на хуторі В'юнище Сосницького повіту Чернігівської губернії.
  • Вступив до Глухівського вчительського інституту.

    1911 — вступив до Глухівського вчительського інституту але не тому, що хотів стати вчителем, а тому, що мав право скласти туди іспити, та й стипендія там була 120 карбованців на рік. В інституті вперше знайомиться з українськими книжками, які читали він і товариші потай від педагогів. Сам Довженко пізніше говорив: «Заборонено було в нашому середовищі розмовляти українською мовою. З нас готували учителів—обрусителів краю»
  • Початок вчителювання.

    1914 — закінчив інститут та по закінченні його було спрямовано вчителювати до Житомирської вищої початкової школи, де, за браком вчителів, він викладає природознавство, гімнастику, географію, фізику, історію, малювання.
  • Вчиться в Київському комерційному інституті на економічному факультеті.

    1917 — Довженко Олександр переїздить на працю до Києва, де учителює та вчиться в Київському комерційному інституті на економічному факультеті. Довженко вступив туди лише тому, що його атестат не давав можливості вступати до інших вищих навчальних закладів, і це був засіб здобути хоча б якусь вищу освіту.
  • Period: to

    1917—1919 — воює проти більшовиків у лавах армії УНР.

    1917—1919 — воює проти більшовиків у лавах армії УНР.
  • Заарештований Волинською ЧК

    Серпень 1919 р. — з двома товаришами втікає до Житомира. Коли місто зайняли червоні, був заарештований Волинською ЧК, відправлений до концтабору як «ворог робітничо-селянського уряду», де протягом 3 місяців відбував покарання.
  • Завідує Житомирською партійною школою.

    Завідує Житомирською партійною школою.
    1920 — Довженка призначають завідувати Житомирською партійною школою.
  • Довженко оселяється у Харкові

    Влітку 1923 року, Довженко оселяється у Харкові, тодішній офіційній столиці України. У ті часи Харків перебував у вирі культурного відродження і Довженко зразу опиняється у товаристві українських літературних романтиків.
  • Олександр Петрович відправився до Одеси

    Влітку 1926 року Олександр Петрович несподівано для багатьох відправився до Одеси, де почав вчитися кіновиробництва.
  • Познайомився з актрисою Юлією Солнцевою

    Познайомився з актрисою Юлією Солнцевою
    Під час роботи над фільмом «Арсенал» (1929) він познайомився з актрисою Юлією Солнцевою. Це було кохання з першого погляду і незабаром він запропонував їй руку і серце.
  • Довженко знімає свій геніальний твір «Земля»

    Довженко знімає свій геніальний твір «Земля»
    Від липня до листопада 1929 року Довженко знімав свій геніальний твір «Земля», гімн праці на землі, хліборобству та людині, яка працює на землі, є частиною космічного ритму буття. Довженко першим у світовому кіно виразив світогляд, якісно відмінний від досі зображуваного. Це світогляд нації хліборобської, в якої спокійна гідність зумовлена її способом життя. Середовище і люди — єдине і нероздільне, а їхній спосіб життя є споконвічним, світогляд непохитним.
  • Довженко пішов режисером на «Мосфільм»

    Опинившись у Москві, Довженко пішов режисером на «Мосфільм», тоді ще студію «Союзкіно». На початку 1933 року український письменник подав заявку на фільм про Далекий Схід. Заявку затвердили. Сталіну фільм «Аероград» (1934) сподобався.
  • Довженка нагородили орденом Леніна

    1935 Довженка нагородили орденом Леніна
  • «Україна в огні»

    «Україна в огні»
    Довженко надрукував у «Известиях» 1942 року статтю «Україна в огні». Однойменна назва належить і сценарію фільму. Уривки цього сценарію з'явилися у пресі у вересні 1943 року, викликавши обурення керівництва. 30 січня 1944 року його викликали до Сталіна, від якого він дізнався про заборону свого фільму під приводом «антиленінізму, пораженства, ревізування національної політики й заохочення українського замість радянського патріотизму».
  • Period: to

    На початку 50-х додалися українському письменнику життєві труднощі.

    На початку 50-х додалися українському письменнику життєві труднощі. Сестра Довженка згадувала: «Сашко жив дуже бідно. У нього ніколи не було грошей. Він носив п’ятнадцять років одну шубу, сірий костюм, який йому Юля штопала часто». Його не чіпали ці труднощі.Але на гроші йому було байдуже.У нього загострювалася хвороба серця. Довженко майже постійно відчував себе хворим.
  • «Зачарована Десна»

    «Зачарована Десна»
    У 1955 році режисер закінчив роботу над кіноповістю «Зачарована Десна», розпочату ще 1942 року, де він згадував своє дитинство. Її надрукували у журналі «Дніпро».
  • «Поема про море»

    «Поема про море»
    Довженко поїхав до України, щоб вникнути в хід будівництва Каховської ГЕС. Щоліта до 1956 року він приїздив на будову. Почав розуміти, що після спорудження греблі будуть залиті історичні місця Запорізької Січі й, зокрема, Великий Луг. «Наше нове море — наше нове горе. Так народ говоре про море», — записав Довженко у щоденнику. Він хотів знімати фільм з Київською кіностудією, але «добро» не отримав. Після смерті режисера фільм зняла Юлія Солнцева, дружина і соратник.
  • Помер видатний класик світового кінематографу

    Помер видатний класик світового кінематографу
    Помер видатний класик світового кінематографу у ніч на 25 листопада 1956 року. Похований на Новодівичому кладовищі Москви, ділянка № 3.